Outdoorowe bluzy polarowe

Outdoorowe bluzy polarowe

21.02.2023 392

    Od wielu lat jednym z popularniejszych elementów garderoby roboczej i outdoorowej jest polarowa bluza. Poliestrowy materiał, wynaleziony na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, wzorowany był na futrze niedźwiedzia polarnego - stąd wzięła się jego nazwa. Główne założenia były proste i klarowne: materiał ma być jak najlżejszy, jak najcieplejszy i bardzo wytrzymały. W związku z tym maksymalnie odchudzono włókno, które finalnie osiągnęło wagę 5 gramów przy długości 40 kilometrów. Z tego włókna zaczęto tkać materiał, o wyjątkowej wytrzymałości na przetarcia, zaciągnięcia, rozerwania i odkształcenia - jeżeli nie działa na niego bardzo wysoka temperatura, lub agresywna chemia, to może znieść naprawdę bardzo, bardzo wiele.

    Bluza polarowa to prawdziwe przekleństwo branży modowej, ponieważ jako jedna z nielicznych nie daje się przekabacić w ekskluzywny, elegancki odzieżowy gadżet, a od początku swego istnienia spełnia wyłącznie swoje pierwotne założenia. Chociaż na salony nie wejdziemy w bluzie polarowej, to nad wodą, w górach, na biwaku, w lesie, będzie niezastąpiona. Jako bardzo lekka i elastyczna, nie krępuje ruchów i nie obciąża w trakcie wysiłku fizycznego. W dodatku polar jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu, co również plasuje go wysoko w rankingu odzieży roboczej i terenowej.

Bluzy polarowe Graff

    Duży wybór bluz polarowych ma w swej ofercie polska marka Graff. Proponuje nie tylko bluzy cienkie lub grube, ale też różne fasony o rozmaitych funkcjach.
    Model 226 to rozpinana bluza ze stójką, która posiada wstawki z elastycznego, cieńszego materiału. Wykonana z materiału łatwego w czyszczeniu, aby każda aktywność outdoorowa nie niosła z sobą ryzyka zniszczenia odzieży przez zabrudzenia. Wraz z bielizną termoaktywną stanowi najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych, bowiem odprowadza nadmiar potu i ciepła na zewnątrz, jednocześnie izolując przed chłodem od środka.
    Bardzo podobna opcja, jednak z kapturem, to bluza 225 - posiada identyczne właściwości, a dodatkowo miękki kaptur chroni kark, szyję, oraz głowę przed wiatrem i chłodem. Ponieważ jest wykonany z tego samego materiału, to ryzyko przepocenia głowy zostaje zniwelowane, a skóra głowy będzie prawidłowo wentylowana. Różnice występują w kolorystyce oraz rozmieszczeniu kieszeni.
     Model 228 to grubsza bluza chroniąca przed niskimi temperaturami. Posiada obszerne pionowe kieszenie, a także wstawki z elastycznego materiału na rękawach i pod pachami. Sprawiają, że bluza nie blokuje ruchów i nie usztywnia ciała, co jest niezwykle ważne dla każdej osoby, która czas w terenie spędza bardzo aktywnie.
    Bluza 223 to grubsza bluza z kapturem, która również posiada wstawki z elastycznego materiału. Kaptur również jest z cieńszego, elastycznego i świetnie oddychającego materiału, a także dolny ściągacz bluzy. Daje to świetny efekt, nie tylko wizualny, ale także zapewnia wyjątkową wygodę użytkowania i chroni świetnie przed wiatrem. Przedłużany tył dolega ścisłe do sylwetki, mankiety sztormowe zapobiegają podwijaniu się i podwiewaniu, a dzięki obydwu rozwiązaniom odzież pozostaje na swoim miejscu nawet podczas wzmożonego wysiłku. Dzięki odpowiedniej gramaturze i oddychalności materiału, bluza nadaje się zarówno na zimowe wyprawy, jak i cieplejsze, wiosenne eskapady.
    

Zalety polarowej bluzy

    Ogromną zaletą polaru jest niska waga i olbrzymia uniwersalność. W bagażu czy już założona na ciało, nie obciąża zanadto, a jednocześnie spełni swoją rolę zarówno jako dodatkowa warstwa pod kurtką, jak i wierzchnia odzież ocieplająca. Szybka i łatwa konserwacja umieszczają ją na szczycie odzieży outdoorowej i roboczej - nie straszne jej zabrudzenia, a dzięki specyficznej strukturze jest mniej narażona na rozdarcia czy zaciągnięcia niż inne tkaniny. Jedyne, o czym należy pamiętać, to pranie w niewysokich temperaturach i nie narażanie na zbytnie wirowanie lub suszenie - pozwoli to uniknąć kulkowania lub rozciągania się materii.