Obuwie
Obuwie trekkingowe
Największym wyzwaniem przy doborze obuwia jest wybór odpowiedniej podeszwy. W wymagającym terenie dużym ryzykiem są kontuzje, na jakie jesteśmy narażeni. Podeszwa powinna być odpowiednio twarda, by nie poddawać się na kamieniach czy gałęziach i nie narażać stopy na przeciążenia. Powinna też amortyzować wstrząsy i nie przenosić ich na nasze stopy i stawy.
Aby uchronić się przed kontuzjami, należy zweryfikować w jakim stopniu but stabilizuje stopę i zapobiega jej niekontrolowanym ruchom. Cholewka musi utrzymywać stopę dość stabilnie ale jednocześnie pozwalać na swobodę i wygodę. Aby dopasować odpowiednio rozmiar buta najlepiej wybrać się na zakupy popołudniem, kiedy stopa jest już nieco 'zmęczona' i lekko powiększona. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią skarpetę, taką, jakiej najczęściej będziemy używać podczas noszenia tego typu butów. Stopa musi mieć nieco luzu – z reguły przyjmuje się, że jest to szerokość kciuka.
Komfortowa wkładka
Wybierając obuwie trekkingowe należy kierować się też kryterium wygody. Musimy pamiętać, czy wkładki są odpowiednio profilowane, czy zapewniają komfort w trakcie chodzenia, czy nie będą powodować odgnieceń i zmęczenia. Najgorsze są wkładki zbyt płaskie, sztywne, czy posiadające nierówności, gdyż stopa będzie się szybko męczyć. Dobrym wyborem będzie zainwestowanie we wkładki z jonami srebra, które wykazują właściwości antybakteryjne i zapobiegają brzydkiemu zapachowi.
Membrana wodoodporna
Bezsprzeczną zaletą obuwia terenowego będzie membrana. Zwracamy uwagę przede wszystkim na parametry membran wodoodpornych, na ich wytrzymałość na wodę oraz paroprzepuszczalność, która zagwarantuje nie tylko suchość z zewnątrz, ale tez od środka. Pozwala to na długie zachowanie świeżości wkładki, a także zapobiega odparzeniom i zapewnia komfort użytkowania. Idealnym wyborem membrany oddychającej jest BRATEX firmy Graff, stosowany w obuwiu w postaci 'skarpety', która chroni całą stopę.