Najlepsze spodnie robocze według zawodu

Najlepsze spodnie robocze według zawodu

27.01.2023 1478

    Wybór spodni roboczych wydaje się pozornie banalny – wybieramy coś taniego, ale jednocześnie wytrzymałego, odpornego na niekorzystne warunki, posiadającego maksymalnie największą ilość dodatkowych funkcji, które możemy wykorzystać w pracy. Pomogą nam ekstra kieszenie, nakolanniki, wzmocnienia, dodatkowe  karabińczyki czy D-ringi, które ułatwią warunki pracy. Jakimi cechami powinniśmy się kierować, wybierając idealne spodnie robocze? Spójrzmy na to przez pryzmat zawodu.

Idealne spodnie dla spawacza


    W pracy ze spawarką bardzo ważne jest bezpieczeństwo i ochrona ciała przed oparzeniem. Wymogi odzieży dla spawaczy mówią wprost, że odzież taka musi być bawełniana, pozbawiona sztucznych włókien, które mogłyby stopić się pod wpływem iskier. Może zawierać niewielką domieszkę włókien poliestrowych, ale odpornych na stopienie i zapalenie, oraz włókno węglowe, które również zapobiega rozprzestrzenieniu się ognia. Odzież powinna też mieć właściwości antyelektrostatyczne, które niwelują ryzyko powstania iskry. Z tego typu materiałów produkowane są spodnie, bluzy, kurtki i koszule robocze, dedykowane oczywiście głównie dla spawaczy, ale znajdujące swoich klientów również wśród kowali, hutników, czy też pracowników zakładów produkcyjnych, w których wykorzystywany jest otwarty ogień lub iskra, oraz wśród pracowników stacji benzynowych.

Spodnie dla budowlańców


    Inaczej rzecz się ma dla pracowników budowlanych, czy to cieśli, murarzy, pracowników ziemnych, ale też wykończeniowców i malarzy. Tu liczy się przede wszystkim to, by spodnie były lekkie, wygodne i bardzo wytrzymałe, co zapewnia mieszanka bawełny z poliestrem. Materiał wykonany z takiego „miksu” będzie lekki i cienki, szybkoschnący, oddychający, odporny na zaciągnięcia, przerwania, a także bardzo łatwy w konserwacji i odporny na wielokrotne pranie. Bawełna nie sprawdzi się – jest zbyt gruba, sztywna, zbyt łatwo nasiąka wodą i zbyt długo schnie, przez co będzie stanowić obciążenie i nie będzie komfortowa. Spodnie budowlańca powinny mieć liczne kieszenie i przegródki, w których łatwo przenosić niezbędne narzędzia, a także bardzo dobrze gdy mają wzmacniane kolana z kieszeniami na nakolanniki – miękkie i wytrzymałe poduszki chronią kolana przed odgnieceniem i przeciążeniem.

Spodnie dla monterów i instalatorów


    Ten rodzaj spodni powinien posiadać podstawowe cechy spodni budowlańca, dodatkowo będąc wyposażony w kieszenie narzędziowe. Pozwala to na noszenie przy sobie licznych śrubokrętów, śrubek, drobnych narzędzi niezbędnych przy montowaniu rozmaitych sprzętów i instalacji. Jednocześnie nakolanniki zapewniają wygodę przy montażu wykonywanym w pozycji klęczącej, a dodatkowym atutem będzie materiał rozciągliwy, pozwalający na pracę w nietypowych pozycjach.

    W kolejnym tekście przyjrzymy się innym grupom zawodowym i postaramy się dobrać dla nich idealne spodnie robocze. Jeżeli zaś chcielibyście porady odnośnie Waszego zawodu i odzieży, jaka najlepiej sprawdzi się w Waszej pracy, zapraszamy do kontaktu z nami!