Jak się ubrać w góry? Część 1

Jak się ubrać w góry? Część 1

24.07.2023 1330

Uciekając od letnich upałów w mieście, szukamy ukojenia w otwartych przestrzeniach nad morzem, jeziorem, lub w górach. Bryza czy górski podmuch niosą orzeźwienie i ochłodę, a piękne widoki - oderwanie od problemów codziennego dnia. Nad morzem najważniejsze jest „przyodzianie” się w odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, a krój bikini czy kolor parawanu zależą już wyłącznie od gustu i aktualnych trendów. W górach rzecz wygląda nieco bardziej skomplikowanie, ponieważ pogody nie da się tak łatwo przewidzieć i może się ona zmienić dosłownie w minutę, a ze szlaku tak szybko jak z plaży zejść się nie da. Podpowiemy Wam dzisiaj, na co zwracać uwagę wybierając się na górską wyprawę i na jakie ewentualności się przygotować.

Obuwie trekkingowe

Absolutną podstawą są dobre buty trekkingowe. Wymagające, skaliste, często śliskie lub wyboiste podłoże jest niezwykle kontuzjogenne. Aby uniknąć ryzyka powrotu z urlopu w gipsie lub ortezie, warto zaopatrzyć się w dobre, wygodne, zapewniające bezpieczeństwo buty. Obuwie trekkingowe Chiruca zapewni pełną ochronę stóp, kostek i ścięgien, dzięki doskonale zaprojektowanym podeszwom z systemem Vibram, oraz wytrzymałym, ergonomicznym skórzanym cholewkom. Suchość i odpowiednią wentylację zapewni stopie membrana oddychająca Gore-Tex, dzięki której nie grozi przepocenie ani zmoknięcie.

Kurtka z membraną

Nawet jeśli z rana słońce praży i zaprasza do zrzucenia z siebie nadmiaru odzieży, do swojego ekwipunku spakujcie kurtkę z membraną oddychającą i przeciwdeszczową. Jeśli dopadnie Was niespodziewany, ekspresowy górski deszczyk, przemoczeni bardzo szybko możecie się niebezpiecznie wychłodzić. Oddychająca membrana zapewni Wam zarówno ochronę przed deszczem, jak i przegrzaniem i przepoceniem. Ponieważ z pewnością będziecie musieli nieść kurtkę w swoim podręcznym bagażu, wybierajcie modele, które można szybko i łatwo spakować do bardzo małych rozmiarów - obecnie producenci oferują lekkie i łatwo zwijane ubrania, które nie zajmą zbyt wiele miejsca w Waszym ekwipunku, ani nie dociążą go nadmiernie. Zdecydowanie lepiej nieść kilkaset dodatkowych gramów, niż przemoknąć, przemarznąć i cierpieć później tygodniami.

Nakrycie głowy

Bardzo ważne w górach jest odpowiednie nakrycie głowy. Chroni ono przede wszystkim przed promieniami słonecznymi, które nawet w stosunkowo przyjemnej temperaturze mogą doprowadzić do poparzenia skóry. Brak nakrycia głowy podczas upału to ryzyko udaru cieplnego, który na szlaku może okazać się śmiertelny - nim pogotowie dotrze do trudno dostępnego miejsca, miną z pewnością cenne minuty. Dla bezpieczeństwa i wygody należy zawsze mieć oddychające i chroniące przed słońcem nakrycie głowy w postaci czapki lub kapelusza. Czołowi producenci zapewniają lekkie, cienkie, świetnie oddychające i szybkoschnące materiały, z których wykonują czapki, w których nikt nie powstydziłby się pokazać nawet na jakimś evencie. Wszyscy miłośnicy outdooru mogą sięgnąć do doskonałych rozwiązań dla wędkarzy i myśliwych, dla których produkowane są wyjątkowo przyjazne nakrycia głowy, multifunkcyjne, które nie tylko ochronią przed słońcem, ale też światłem, przegrzaniem, przepoceniem, czy insektami.

Nasz niniejszy poradnik to zaledwie wstęp do tematu, w którym poruszamy jedynie najważniejsze rzeczy.  Już niebawem pochylimy się nad resztą niezbędnej odzieży i ekwipunku, które warto zabrać w góry, aby uniknąć nieprzyjemności na szlaku. W kolejnej odsłonie polecimy Wam odpowiednie spodnie, koszulki, oraz oczywiście plecaki, w których pomieści się cały Wasz górski ekwipunek. Zapraszamy!