Ocieplana odzież myśliwska - na co zwracać uwagę?

Ocieplana odzież myśliwska - na co zwracać uwagę?

27.11.2023 614

    W czasie zimowych polowań bardzo ważna jest nie tylko broń, optyka, celne oko i łut szczęścia, ale również komfort cieplny, gwarantujący zdrowie i pełne skupienie się na polowaniu, a nie przemarzniętych kończynach. Podczas gdy producenci odzieży prześcigają się w swoich ofertach, prezentując coraz nowocześniejsze fasony, wzory i kroje, tuż obok eleganckiego bądź modnego wyglądu musi iść dobra izolacja termiczna. Bywa, że cieńsza kurtka ma znacznie lepsze właściwości ocieplające, niż gruba pikowana „puchówka” - na co zatem zwracać uwagę, gdy wybieramy zimową odzież myśliwską?

Materiały ocieplające

    Współczesne technologie pozwalają na ograniczenie objętości materiału, przy zachowaniu jego właściwości termoizolujących. Marka Graff oferuje na przykład ocieplinę SUB ZERO, która stosuje niesymetryczny układ mikrowłókien. Powstałe w ten sposób przestrzenie między włóknami gromadzą ciepłe powietrze oraz jednocześnie zapobiegają wnikaniu zimna do wewnątrz. Dzięki temu użytkownik niejako „grzeje się sam” - ciepło ciała zostaje zgromadzone i działa jako termoizolator. Ogromnym plusem jest niska waga materiału, niewielka objętość odzieży z jego wykorzystaniem, oraz bardzo łatwa konserwacja, bowiem ubrania z tym rodzajem wypełnienia można prać w pralce, stosując się oczywiście do zaleceń producenta na metce. Jest to bardzo wygodna alternatywa dla grubych ociepleń starego typu, oraz dla puchu, który nastręcza sporo problemów przy konserwacji, a także może uczulać.
    Kolejnym materiałem stosowanym przez markę Graff jest Polaron-X. To tkanina termoaktywna bardzo wysokiej jakości, w której wewnętrzna warstwa absorbuje wydzielany podczas wysiłku pot i odprowadza go na zewnątrz, co zapewnia skórze suchość i komfort. Specjalna struktura materiału zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała nawet w niskich temperaturach. Z materiału można uszyć zarówno cienkie i przylegające do ciała ubrania, jak i grube, bardzo ciepłe bluzy i kurtki na najcięższe mrozy.

Dodatkowe ocieplenie w odzieży myśliwskiej

    Nie tylko materiały czy wypełnienia między nimi mogą pełnić funkcję ogrzewającą, może to również być nowoczesny system włókien przewodzących ciepło, zasilany niewielkim akumulatorem w formie podobnej do baterii telefonu komórkowego lub powerbanku. Taką odzież oferuje nam od jakiegoś czasu Deerhunter, w postaci kilku rodzajów kamizelek, kurtek, spodni, a nawet bielizny termoaktywnej, wyposażonych w odpowiednie „ogrzewanie”. W przypadku systemu Heat, panele grzejące są rozmieszczone w różnych partiach, w zależności od rodzaju odzieży. Czasem są to trzy strefy grzewcze, czasem dwie, ale zawsze zapewniające ogrzewanie w trzech poziomach temperatury, regulowanych za pomocą łatwo dostępnego przycisku.

    Na koniec mamy uniwersalną radę, dotyczącą doboru odzieży myśliwskiej na zimę - pamiętajcie, aby odzież ta była dobrze dopasowana do Waszej sylwetki, nie decydujcie się na odzież w za dużym rozmiarze, z myślą o dołożeniu dodatkowych warstw. Puste przestrzenie między tkaniną a ciałem łatwo wyziębiają się oraz wymagają znacznie więcej czasu na nagrzanie, a odstające rękawy, kołnierz, czy spód odzieży mogą być bardzo łatwo przeniknięte przez wiatr. Z tych samych powodów nie wybierajcie fasonów zbyt długich lub krótkich dla Waszej budowy - podwijające się rękawy i spód odsłaniają ciało, a także ciągną za sobą pozostałe częścią garderoby i powodują dyskomfort nie tylko termiczny, ale również przy poruszaniu.