Jak się ubrać w góry? Część 2

Jak się ubrać w góry? Część 2

03.10.2023 289

W poprzednim artykule poleciliśmy Wam obuwie, kurtki oraz nakrycia głowy na górskie wyprawy. Wydawać by się mogło, że poza tymi elementami nie trzeba zbytnio przywiązywać uwagi do reszty wyposażenia - koszulka czy spodnie powinny być wygodne, ale w sumie czym szczególnym mogą się odznaczać? Cóż, dziś wyjaśnimy Wam, że to również wcale nie jest takie bez znaczenia!

Koszulki termoaktywne
    Przyjęło się uważać, że koszulki termoaktywne przydają się głównie zimą, jako dodatkowa warstwa ochronna przed zimnem. Sportowcy korzystają z nich przez cały rok przy zwiększonym wysiłku fizycznym, a za ich przykładem zaczyna podążać coraz większa grupa użytkowników. Myśliwi, szczególnie aktywnie polujący, przekonali się do odzieży termoaktywnej już dawno temu, podobnie pracujący fizycznie leśnicy, rolnicy, czy służby mundurowe. Nic zatem dziwnego, że miłośnicy outdooru również uwielbiają ten rodzaj odzieży i chętnie po niego sięgają.
    Czemu ten rodzaj odzieży jest tak istotny? Podczas wyprawy górskiej będziemy narażeni na ekstremalne zmiany temperatur: przy intensywnej wspinaczce czy spacerze grozi nam przegrzanie, w trakcie odpoczynku - wyziębienie. Aby nie pozwolić na negatywny wpływ na nasze zdrowie, odzież termoaktywna stabilizuje naszą temperaturę. Obecnie producenci oferują koszulki termoaktywne na cały rok - na wiosnę i lato cienkie, lekkie, bardzo miękkie i doskonale transportujące wilgoć ze skóry, z technologią błyskawicznego wysychania. Jesień wymaga nieco grubszego materiału, ale nadal dobrze schnącego i niezbyt ogrzewającego, coraz rzadziej w tym sezonie roku zdarza się minusowa temperatura. Na zimę idealnie sprawdza się wełna merynosa i koszulki wykonane z niej właśnie - nie tylko grzeje, ale ma działanie przeciwbakteryjne, a przy tym nie gryzie i nie podrażnia skóry. Należy pamiętać, aby dobrze dopasować rozmiar, ponieważ zbyt luźna odzież termoaktywna nie spełni w stu procentach swojej roli.

Spodnie na górskie wyprawy
    Wydawać by się mogło, że spodnie to marginalny element górskiego ekwipunku. Obserwując stare ryciny, możemy zauważyć mężczyzn w przykrótkich skórzanych porteczkach, cóż zatem dzisiejsza moda może zaoferować, co byłoby mniej komfortowe, niż one? Otóż to błąd, gdyż tradycyjne skórzane spodnie były niezwykle przemyślanym produktem i najlepszym na owe czasy - wytrzymałe, elastyczne (tak, skóra pracuje i dopasowuje się do użytkownika!), oddychające i nie poddające się nadmiernie zewnętrznym czynnikom. Kiedy górski wyjadacz dobrze je zaimpregnował, były wodoodporne oraz doskonale chroniły przed górskim wiatrem.
    Dziś natomiast najlepiej postawić na znacznie lżejsze materiały, takie jak poliester, poliamid i elastan. Dodatek elastanu do materiału zapewni nam wygodę na szlaku, spodnie rozciągając się w newralgicznych partiach nie będą krępować ruchów. Syntetyczne tkaniny są łatwe w konserwacji, dobrze przyjmują impregnaty, a także odpowiednie sloty zapewniają ich długą trwałość i wytrzymałość. Istotne są też odpowiednio rozmieszczone kieszenie, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do najpotrzebniejszych górskich akcesoriów.

Plecak na górskie wyprawy
    Ostatnią rzeczą, jaką chcemy dziś zarekomendować, jest plecak na górskie wyprawy. W każdym sklepie znajdziecie ich mnogość, w najrozmaitszych rozmiarach i kolorach. Istotne jest dopasowanie swojego plecaka do swojego rozmiaru - nie wybierajcie zbyt dużego, ponieważ będzie Was mocno obciążał podczas wymagających tras. Zwracajcie szczególnie uwagę na wagę, ponieważ nawet niewielka pojemność może się charakteryzować znaczną gramaturą: z góry odpadają zatem wszelkie skórzane lub uszyte z grubej bawełny czy brezentu.
    Bardzo ważne jest też dopasowanie plecaka do swojej sylwetki. Pasy i szelki muszą być regulowane, aby jak najlepiej dolegać do ciała i nie „majtać” się podczas zdobywania kolejnych szlaków. Dobre dopasowanie odciąża plecy i ramiona i zapobiega nadmiernemu przemęczeniu się na trasie.
    Od pewnego czasu powodzeniem cieszą się plecaki typu „roll top”. Są one niezwykle praktyczne, ponieważ góra jest zwijana i można dopasować pojemność do swojego ekwipunku. Podczas wybierania idealnego plecaka w góry trzeba też pamiętać o odpowiedniej ilości kieszeni zewnętrznych, aby można było w łatwy sposób sięgać po niezbędne akcesoria, również bez konieczności zdejmowania ekwipunku z pleców. Producenci oferują plecaki z kieszeniami na pasach napiersiowych, z wygodnym dostępem do kieszeni bocznych, czy z wbudowanym systemem nawadniania, który pozwala bez sięgania rękami zaczerpnąć wody z bidonu. Jeśli Lubinie bardzo długie i wymagające podróże piesze, warto rozważyć wybór właśnie takiego plecaka, który pozwoli zaoszczędzić czas.