Ekwipunek grzybiarza

Ekwipunek grzybiarza

15.07.2023 1170

Już niebawem rozpocznie się ulubiony sezon w roku wielu osób - grzybobranie. Sprawdzone miejscówki, od lat udoskonalane przepisy, atlasy na półkach: wszystko to wraca do gry. Tradycyjnie grzybiarze kojarzą się z kamizelką, kapelusikiem, gumowaną peleryną przeciwdeszczową, prostymi kaloszami i koszykiem lub wiaderkiem - w erze braków odpowiedniego ekwipunku trzeba było sobie jakoś radzić. Obecny rynek oferuje wszystko dla wszystkich, nie trzeba już szukać alternatyw, bowiem otrzymamy produkty skrojone pod konkretne potrzeby. Co zatem możemy polecić nowoczesnym fanom grzybobrania?

Odzież

Od pewnego czasu większym, niż deszcz czy niepogoda problemem dla grzybiarzy są kleszcze. Z uwagi na coraz większe plagi tych pajęczaków, powstają ubrania leśne zabezpieczające przed małymi krwiopijcami. Skarpety, koszulki, kurtki, koszule czy czapki nasączone są preparatami odstraszającymi wszelkie insekty, w tym kleszcze i komary, które są najbardziej niebezpieczne, gdyż roznoszą groźne dla ludzi i zwierząt domowych choroby. Wybierając się na grzyby możecie założyć koszule z długim rękawem, kurtkę w chłodniejszy dzień, lub skarpety, które skutecznie ochronią przed gryzieniem się w Waszą skórę.
Odzież powinna być również jednocześnie lekka i oddychająca. Nowoczesne materiały zapewniają doskonałą wentylację nawet w największy upał, odprowadzają pot i wilgoć na zewnątrz - nawet przy długim rękawie czy nogawce nie poczujemy dyskomfortu, a zostaniemy odpowiednio zabezpieczeni. Każdy z preparatów antykleszczowych posiada wszystkie certyfikaty użytku i bezpieczeństwa dla zdrowia, a także  należy go stosować zgodnie z etykietami, umieszczonymi na odzieży.

Obuwie

Przemierzając leśne ostępy należy zadbać o komfort swoich stóp i nóg. Odpowiednio dobrane obuwie ochroni przed niewygodą, nadmiernym obciążeniem, oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji. Bardzo istotne jest, aby brodząc pośród zarośli czy traw mieć wysoką cholewkę, co nie tylko ustabilizuje kostkę, ale również ochroni przed wspomnianymi w akapicie kleszczami, które wspinają się po odsłoniętej skórze. W wypadku niespodziewanego spotkania z wężem taka cholewka ochroni również przed ewentualnym ukąszeniem. W lecie należy wybierać obuwie z membraną (najlepiej Gore-Tex lub o podobnych parametrach), aby stopa nie zapociła się i nie odparzyła.

Plecaki na grzyby

Od wielu lat promujemy ułatwienia dla grzybiarzy w postaci specjalistycznych plecaków na grzyby. Zapewniają one wygodę, suchość, czystość, są łatwe w czyszczeniu i pozwalają mieć obydwie ręce wolne w trakcie leśnej wyprawy. Dodatkowo nie trzeba zabierać żadnego innego ekwipunku, gdyż pojemne dodatkowe kieszenie pomieszczą wodę, dokumenty, telefon i inne niezbędne drobiazgi. Proponowany przez nas model Marsupio Forest 50 posiada wyjmowany stelaż z koszem na grzyby - dzięki temu może być użytkowany zarówno jako specjalistyczny plecak na grzyby, jak i praktyczny wielofunkcyjny plecak leśny i turystyczny.

A jakie rozwiązania Wy preferujecie w swoich leśnych wyprawach? Tradycyjne, budżetowe akcesoria i ubrania, czy raczej coś „premium”? Dajcie nam koniecznie znać i pochwalcie się swoimi tegorocznymi zbiorami!