Zimowy kamuflaż myśliwski

Zimowy kamuflaż myśliwski

11.01.2022 30

Polowania w Polsce dzielą się na indywidualne i zbiorowe - nietrudno zgadnąć, że zależy to od ilości uczestników. Te zbiorowe trwają od jesieni do zimy, kończąc się wraz z zakończeniem okresu polowań na kuraki i zwierzynę płową. Indywidualne wykonuje się przez cały rok, bowiem od pojawienia się w Polsce afrykańskiego pomoru świń zniesiono okres ochronny na dziki. Dodatkowo zmieniło się prawo w zakresie gatunków inwazyjnych, zatem już od 1 kwietnia będzie można polować na nie bez wcześniejszych ograniczeń.
    Zimową porą każdy wytrawny myśliwy spotyka się z bardzo ambiwalentnymi warunkami: z jednej strony, na świeżym śniegu łatwo jest tropić, nocą kształt zwierzyny wyraźnie rysuje się na tle białego puchu, a przy dochodzeniu postrzałka można obyć się nawet bez posokowca. Działa to niestety również w drugą stronę - zwierzyna z oddali widzi ludzką sylwetkę odzianą w kontrastujące z pokrywą śnieżną ubranie, dzięki czemu może bezszelestnie udać się w drugą stronę. Człowiek od wieków starał się zatem przechytrzyć zwierzęce zmysły, tworząc wielokrotnie przez nas opisywane kamuflaże. Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam kamuflaż zimowy, którego pewne wzory są proponowane przez dobrze znaną duńską markę Deerhunter.

Zimowy kamuflaż myśliwski


    Podstawą jest naturalnie biały kolor. Cała rzecz ma się przecież w tym, aby ludzka postać zniknęła na tle śnieżnego krajobrazu – nieważne zatem, czy biel będzie nieskalana, czy też znajdzie się na niej jakiś wzór, dla zwierzęcego oka pozostanie zawsze rozmyta w bieli podłoża. Na rynku dostępne są zatem komplety całkowicie białe, przeznaczone dla myśliwych polujących na otwartych przestrzeniach. Łowcom, których łowiska są gęściej porośnięte, zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu kamuflaż typu Realtree, który na białym tle ma wzory roślinne – wierne odwzorowanie gałązek, suchych liści, wąskich pni lub traw. Dzięki tym drobnym elementom, na tle zaśnieżonej ściany lasu postać odziana w tego typu wzór zniknie całkowicie.
    Aby jeden i drugi wzór był skuteczny, powinien pokrywać całą postać. Bardzo istotne jest zakrycie głowy, włosów, nawet częściowo twarzy, aby nie kontrastowały one z całą resztą i nie wyglądały nienaturalnie pośród otoczenia. Jedne komplety wyposażone są w kaptury, najczęściej ściągane i przylegające do głowy. Inne mają czapkę w formie kominiarki, albo zwykłą czapkę z daszkiem i maskownicę lub komin, który można naciągnąć na usta. Niektóre kamuflaże składają się z obszernej i lekkiej peleryny, którą ubiera się jak ponczo, jeszcze inne z cienkich spodni i kurtki, które nakłada się na właściwe kurtki i spodnie zimowe – dzięki temu można znacznie obniżyć koszty kompletu, który przecież wykorzystywany będzie tylko w śnieżnej aurze, na polowaniu indywidualnym.

Komplet Deerhunter Snow Pull-over


    Komplet kamuflujący Deerhunter Snow Pull-over składa się z kilku elementów tworzących jedną całość: przylegającej kominiarki, lekkiej kurtki i cienkich, wierzchnich spodni. Wszystkie części wykonano z lekkiego, wodoodpornego poliestru, który nie wydaje zbędnych dźwięków w czasie poruszania się. Kominiarka wyposażona została w troczki, dzięki którym można ją jeszcze lepiej dopasować do głowy. Na przedzie znajdują się otwory wentylacyjne, które ułatwiają oddychanie. Kurtka i spodnie mają w miejscu kieszeni wpusty, z pomocą których można łatwo sięgnąć do wewnętrznej odzieży. Elastyczne mankiety i nogawki zakończone ściągaczem z gumką przytrzymują odzież w miejscu i zapobiegają przesuwaniu się, szczelnie zakrywając całą sylwetkę.
    Komplet Snow Pull-over występuje w dwóch wersjach kamuflażu Realtree: GH Snow oraz Innovation GH Snow. Różnią się one nieznacznie kolorystyką, jednak obydwa wykorzystują liściasty wzór na białym tle. Rozmiary oversize zapewniają maksymalną wygodę podczas noszenia kamuflażu nawet na grubej warstwie odzieży. Wszystkie te cechy czynią komplet Snow Pull-over bardzo uniwersalnym i funkcjonalnym, doskonałą opcją dla każdego fana samotnych polowań wśród śnieżnego krajobrazu.