Walory wełnianej odzieży

Walory wełnianej odzieży

26.12.2021 66

Wełna to jeden z najstarszych materiałów używanych przez ludzi do produkcji odzieży. Pochodzi z obrobionej odpowiednio okrywy włosowej zwierząt, takich jak owce, kozy, lamy, alpaki, wielbłądy, czy króliki. W zależności od gatunku zwierzęcia, wełna jest strzyżona lub wyczesywana, posiada też różne specyficzne właściwości. W tym tekście przeprowadzimy Was przez różne rodzaje wełnianej odzieży, odpowiadającej na potrzeby współczesnych myśliwych oraz miłośników outdooru. Rozpocznijmy od klasyki.

Wełniany sweter zimowy

    Najbardziej rozpowszechnionym wełnianym produktem jest klasyczny ciepły, zimowy sweter. Te starego typu, wykonane w 100% z włóczki wełnianej, odchodzą powoli do lamusa – obecnie stosuje się domieszkę sztucznych włókien, najczęściej akrylu, który pomaga zachować formę odzieży i rozmiar, nadać jej elastyczności, odciążyć z wagi, oraz znacząco obniżyć  cenę. Pielęgnacja odzieży z domieszką sztucznych włókien jest również łatwiejsza, a komfort noszenia zdecydowanie większy, gdyż materiał nie drażni skóry.
    Najważniejszą funkcją wełnianej odzieży jest oczywiście termoizolacja. Wełna grzeje i nie przepuszcza chłodu z zewnątrz, jednocześnie dobrze oddychając i szybko wysychając. Posiada właściwości antyelektrostatyczne, co oznacza, że nie elektryzuje się. Zimą trudno znaleźć lepszą ochronę przed zimnem, gdyż żaden sztuczny odpowiednik nie ogrzeje tak skutecznie. Istotna jest też trwałość materii, a wełna odpowiednio pielęgnowana i szanowana, jest materiałem o bardzo dużej trwałości. Najlepszy dla myśliwych i traperów będzie gruby sweter z półgolfem, który ochroni jednocześnie tułów oraz szyję, nie dopuszczając do przewiania.
    Bardzo ważną właściwością jest samooczyszczanie – na wełnie nie rozwijają się bakterie, zatem nie wymaga bardzo częstego prania, a także niweluje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy po użyciu rozwiesić sweter na wieszaku, w suchym i przewiewnym miejscu, aby samoistnie się oczyścił. Chociaż czysta wełna nieco „gryzie”, jest to bardzo pożądany efekt, bowiem pobudza krążenie krwi i ukrwienie skóry, dzięki czemu dodatkowo chroni przed wyziębieniem.

Wełniana bielizna – hit czy kit?

    Bardzo docenianym surowcem jest wełna owiec rasy merynos, która dostosowuje się do warunków cieplnych i zarówno ogrzewa ciało, jak i je schładza, tym samym będąc uniwersalną na każdą porę roku. Pozwala się również uprząść, a więc obrobić do postaci włókien, w bardzo cieniutkie nici, niewiele grubsze od pajęczej nici. Dzięki tym właściwościom wykorzystywana jest do produkcji bielizny, szczególnie podkoszulków i kalesonów, które są lekkie, przyjemne w dotyku, nie gryzące, a także transpirują pot na zewnątrz w bardzo szybkim tempie, nie pozwalając na przegrzanie i przepocenie. Dodatkowym atutem są naturalne właściwości antybakteryjne tego rodzaju wełny, które niwelują problem nieprzyjemnego zapachu – tym samym maskują zapach ludzki przed wrażliwym zmysłem powonienia zwierzyny. Wełna merynosów jest też filtrem przeciwsłonecznym, szacowanym na SPF 50. Oznacza to, że koszulki z niej wykonane można nosić latem jako świetną ochronę przed przegrzaniem i promieniami słonecznymi.


    Czy wełna ma zatem jakieś wady? Niestety tak. Łatwo ją skurczyć lub rozciągnąć, jeśli wypierze się ją w nieodpowiedniej temperaturze lub suszy w niewłaściwy sposób. Może też spilśnić się lub zmechacić, szczególnie jeśli jest narażona na ocieranie. Uwielbiają ją mole, przed którymi na szczęście skutecznie chroni lawenda. Może powodować reakcje alergiczne, albo podrażnienia skóry. Jednak zalety znacznie przewyższają wady, a właściwa pielęgnacja gwarantuje pełne i długotrwałe ich zachowanie.