Szelki myśliwskie czy pasek - co wybrać?

Szelki myśliwskie czy pasek - co wybrać?

29.09.2023 1060

    Myśliwska galanteria zajmuje bardzo ważne miejsce w garderobie każdego myśliwego. Powinna nie tylko być praktyczna i trwała, ale również elegancka i swoim wyglądem nawiązywać do łowieckiej pasji. Dlatego takie elementy jak szelki myśliwskie lub paski do spodni myśliwskich wybierane są zawsze zarówno umysłem, jak sercem i oczami.
    W teorii i praktyce obydwa elementy galanterii służą do podtrzymania spodni w miejscu i zapobiegają ich zsuwaniu się. Ale czy to wszystko? Jakie są podstawowe różnice między funkcjami jednych i drugich akcesoriów? I które będą lepszym wyborem dla Ciebie? Postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym felietonie.

Szelki myśliwskie
    Moda na szelki powraca cyklicznie. W latach 50-tych nosili je niemal wszyscy mężczyźni, potem w latach 70-tych i 80-tych XX wieku wróciły do gry z punkową rewolucją, a następnie w drugiej dekadzie XXI wieku wraz z hipsterami. W branży łowieckiej szelki trwają od lat, bowiem nie można odmówić im ogromnej wygody i praktyczności. Szczególnie dla osób o większych gabarytach jest to świetna alternatywa do paska, który nie do końca wiadomo jak wygodnie nosić: pod wystającym brzuszkiem? Nad? A może centralnie po środku obwodu? Co wtedy z szwem krokowym spodni, czy aby nie będzie zbyt nisko, lub zbyt wpijał się przy poruszaniu? Szelki rozwiewają wszelkie te wątpliwości i pozwalają idealnie umiejscowić spodnie, aby nie stanowiły przeszkody w oddawaniu się polowaniu.
    Szelki myśliwskie posiadają różne fasony: mamy zatem szelki skrzyżowane, w kształcie litery X, które mają po dwa zakończenia z przodu i tyłu i których taśmy przecinają się na plecach. Drugim kształtem jest kształt litery Y, z dwoma zakończeniami z przodu i jednym z tyłu. Różnice występują również w rodzaju zapięcia, które może być na klamry lub guziki. Klamry są szybsze w zapięciu i bardziej uniwersalne, gdyż nie wymagają od spodni specjalnie dedykowanych guzików na wewnętrznym pasie. Jednocześnie guziki są znacznie pewniejsze, gdyż nie zsuną się nawet podczas wykonywania energicznych ruchów, jak może się to stać w przypadku klamerek. Warto z tego powodu zawsze wybierać metalowe klamry, z ząbkami i mocnym zapięciem. Co do guzików pod szelki, to obecnie ogromna ilość modeli spodni jest w nie wyposażona, a ich rozstaw jest uniwersalny i pasuje do zdecydowanej większości szelek. Dla osób o większych gabarytach lepsze będą szelki w kształcie X, z guzikami. Zapewnią one lepszy „chwyt” spodniom i rozłożą też napięcie równomiernie na obie taśmy. Osoby o szczuplejszej sylwetce będą lepiej czuć się w szelkach myśliwskich o kształcie Y, które dodatkowo pomogą im wyprostować postawę i stać się jeszcze smuklejszymi. Bardzo ważne w wyborze szelek myśliwskich jest sprawdzenie ich elastyczności - im większa jest ich możliwość rozciągania się, tym wygodniejsze będą w noszeniu.
    Na rynku dostępne są przeróżne wzory szelek myśliwskich, od gładkich, przez takie z oznaczeniem marki, po wzorzyste, ozdobione motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. Tutaj ogranicza nas wyłącznie własne poczucie smaku, gust i planowana stylizacja - w przeciwieństwie do pasków, z kolorowymi i wzorzystymi szelkami można naprawdę poszaleć i skompletować bardzo oryginalną aranżację.

Paski myśliwskie
    Jeśli chodzi o paski myśliwskie, to poza funkcją podtrzymywania spodni mogą się one przydać jeszcze do innych celów. Mianowicie przymocować do nich można bardzo wiele niezbędnych w łowach akcesoriów: nóż, ładownicę, saszetkę lub torebkę, troki, czy podstawkę pod broń, na której można oprzeć kolbę. Jeżeli planujecie skorzystać w czasie polowania z któregoś z tych przedmiotów, pasek będzie niezwykle pomocny.
    Do wyboru mamy obecnie pasy skórzane - klasyczne, trwałe, eleganckie i ponadczasowe. Kolejne są pasy materiałowe, zwykle wykonane z grubej bawełny lub poleconego poliestru, wykazujące się większą odpornością na czynniki zewnętrzne jak woda czy mróz. Nie trzeba ich impregnować, pastować, oraz są łatwe w czyszczeniu i można je nawet wyprać w pralce. Następnym rodzajem są pasy elastyczne, wykonane z tkaniny syntetycznej o dużej rozciągliwości - przydają się osobom o dużym obwodzie pasa, gdyż nie blokują tak ruchów i nie uciskają, jak te stałe. Do nich jednak ciężko będzie coś przymocować, bowiem istnieje ryzyko, że dodatkowe obciążenie spowoduje rozciągnięcie się i wpłynie na wygodę użytkowania.
    Przy wyborze pasów zwracajcie też uwagę na klamrę - w przypadku automatycznych, czy dobrze trzyma, czy nie przesuwa się i nie otwiera, a w przypadku wszystkich, czy wykonane są z tworzywa nierdzewnego. Klamry klasyczne dają zdecydowanie większą pewność zapięcia, jednak wymagają odpowiedniego rozmiaru taśmy dopasowanej do obwodu pasa. Klamra automatyczna to szybkie zapinanie, łatwa i bezproblemowa regulacja obwodu, ale i ryzyko rozcięcia się podczas zaczepienia o coś, lub wyrobienia się mechanizmu i samoczynnego otwierania po długotrwałym użytkowaniu. Cała reszta to już kwestia gustu - na szczęście dziś zaspokoić można już praktycznie wszystkie, przy obecnej mnogości asortymentu.