Sprawdzone sposoby przeciw insektom

Sprawdzone sposoby przeciw insektom

21.05.2023 384

    W maju najczęściej rozpoczynają się pierwsze upały, poprzedzone nierzadko deszczami i burzami, również gradowymi. Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą to idealne warunki dla rozwoju populacji komarów, muszek owocowych czy meszek, które skutecznie obrzydzają każde wyjście w teren. Niezależnie, czy idziesz nad wodę, czy do lasu, parku, w pola, wszędzie tam czekać na Ciebie będą roje insektów, spragnionych krwi! Jak zatem chronić się przed nimi, a jednocześnie nie musieć wskakiwać w pancerz ochronny? Zdradzimy Wam dziś kilka sposobów, które uratują Wasze weekendy i urlopy!

Mikstury ziołowe

    Wiele osób sięga po dostępne w sklepach czy aptekach preparaty, najczęściej w formie sprayu lub płynu w aplikatorze typu roll-on. Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z tak silnej chemii, szczególnie osoby z alergiami lub schorzeniami skórnymi. Kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia też nie powinny stosować tak skoncentrowanej chemii, nie użyjemy jej również na małych dzieciach. Czasem nie trzeba wcale skomplikowanych działań, ani silnej chemii, a wystarczy jedynie naturalny olejek eteryczny i odrobina wody.
    Olejkami silnie odstraszającymi owady są olejki z geranium, paczuli, lawendy, goździka, trawy cytrynowej, drzewa herbacianego lub eukaliptusa. Najprostszą miksturę można uzyskać łącząc któryś z tych olejków lub kilka z nich z czystą wodą, w proporcji 40 kropli olejków na 100 mililitrów wody. Taki preparat umieszcza się w butelce z atomizerem, dokładnie wstrząsa przed użyciem i obficie spryskuje ciało i ubranie. Innym sposobem jest dodanie olejków do oleju roślinnego, na przykład oleju słonecznikowego, z pestek winogron, czy rzepakowego, a następnie starcie w szyję, ramiona, czy inne odkryte części ciała. Dla nadania trwałości zapachowi warto użyć w miksturach czystego spirytusu, który utrwala aromat. Bardzo istotne jest zrobienie na skórze próby alergicznej, bowiem olejki eteryczne mogą uczulać. Wybierajcie zawsze olejki eteryczne, a nie zapachowe: te pierwsze są pozyskane w sposób naturalny, a te drugie mogą zawierać sztuczne i silnie uczulające lub drażniące składniki. Preparaty oparte na naturalnych olejkach mogą być używane nawet przez dzieci od trzeciego roku życia.

Świece zapachowe i kominki

    Kolejnym pomysłem na odstraszenie owadów są zapachowe świece lub kominki aromatyczne, które zapala się w miejscu swojego biwakowania. Zwykle używa się w nich tych samych zapachów czy olejków, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie. Opierają się na odstraszającym działaniu aromatów określonych roślin, które szczególnie odstręczają insekty. Niestety, używanie ich wiąże się z otwartym ogniem, czego nie wolno używać w niektórych okolicznościach: okres suszy czy choćby przebywanie w parkach krajobrazowych lub narodowych wyklucza takie gadżety.

Odzież przeciwinsektowa

    Całkowicie odmiennym sposobem ochrony przed np. komarami jest odzież antyinsektowa.  Jej główne zadania to zakrycie powierzchni ciała i niedopuszczenie insektów do bezpośredniego kontaktu, ale również zaprawienie tkaniny odpowiednim preparatem, bezpiecznym dla ciała i skóry, a jednocześnie silnie odstraszającym. Do takiej odzieży zaliczymy choćby komplet leśny marki Graff, czyli kurtkę model 608 oraz spodnie 708 - to lekka, przewiewna odzież wykonana z wytrzymałego materiału, w klasycznym fasonie i przy użyciu nowoczesnych technologii.
    Kolejne propozycje to bluzy i krótkie spodenki Graff, które nie tylko zaimpregnowano preparatem antyinsektowym, ale również posiadają właściwości chroniące przed promieniowaniem UV. To modele bluz 964, 961, oraz spodenek 706. Bardzo cienki i lekki materiał nadaje się nawet na największe upały.
    Ostatnia opcja, jaką chcemy Wam przedstawić, to absolutna nowość marki Graff - świetny kapelusz z szerokim rondem oraz moskitierą, model 105. Nadaje się on do każdej aktywności, która wymaga długotrwałego przebywania w jednym miejscu: wędkarstwa, myślistwa, fotografii, czy obserwacji przyrody. Cienki materiał i delikatna siateczka chronią bardzo skutecznie przed insektami, jednocześnie nie zasłaniając wzroku i nie ograniczając żadnych możliwości. Dodatkowo wykonany jest z bawełny, co sprawia, że nie blokuje oddychania skory głowy i zapobiega zaparzeniu.

    A która opcja ochrony przed insektami wydaje Wam się najbardziej atrakcyjna, skuteczna i bezpieczna?