Pielęgnacja odzieży wełnianej

Pielęgnacja odzieży wełnianej

14.01.2022 24

    Ostatnio zachwalaliśmy walory wełnianej odzieży, zatem przyszedł czas na poradnik w kwestii jej pielęgnacji i konserwacji. Każda tkanina ma swoje wymagania, ale wełnę zdecydowanie najłatwiej zniszczyć bezpowrotnie, jeśli pielęgnuje się ją w niewłaściwy sposób. Jak właściwie pielęgnować wełnę?
    Rozpocząć należy od prastarej prawdy, że „częste mycie skraca życie” - każda naturalna tkanina i skóra nie najlepiej znosi częste pranie. Ma na to wpływ zarówno niszczące działanie środków chemicznych, jak i wody, która wbrew pozorom mocno wysusza i wymywa naturalną warstwę ochronną każdej naturalnej materii. Wełna posiada właściwości antybakteryjne i naturalną funkcję „samoczyszczenia”, które sprawiają, że nie wymaga zbyt częstego prania. Po normalnym noszeniu wystarczy wywiesić odzież w przewiewnym i wolnym od zapachów miejscu, aby ją porządnie wywietrzyć. Jeśli jesteśmy ostrożni i nie mamy problemów z nadmiernym poceniem, możemy zrezygnować z prania wełny na długi czas. Jednak gdy przychodzi czas, by w końcu urządzić wielkie pranie, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Właściwe środki piorące

    Po pierwsze, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie środki piorące, najlepiej te dedykowane dla wełny. Zawierają one często w swoim składzie lanolinę, czyli specjalny wosk wytwarzany naturalnie przez zwierzęta będące producentami wełny. Dodatkowo są bardzo delikatne, mało inwazyjne, nie posiadają w składzie silnych odplamiaczy czy wybielaczy, które mogłyby zniszczyć materię. Jeśli przydarzy nam się plama, o co łatwo w terenie czy na polowaniu, musimy podejść do niej bardzo indywidualnie: jeśli to plama z farby, czyli krwi zwierzyny, musimy wypłukać ją jak najszybciej zimną wodą. Jeżeli na tę metodę już za późno, możemy skorzystać z pomocy mąki pszennej lub soli – posypać nimi plamę na chwilkę, a następnie ponownie wypłukać w zimnej wodzie. Absolutnie nie wolno korzystać z wody letniej czy ciepłej, gdyż jedynie utrwali ona zakrwawione miejsce. Jeśli mamy do czynienia z plamą z soków warzyw lub owoców, w tym również z wina, możemy skropić ją sokiem z cytryny lub octem spirytusowym. Plamy z tłuszczu wywabi mąka ziemniaczana, zaś te z kawy i herbaty można spróbować wywabić mydłem galasowym, dostępnym w każdej drogerii.

Temperatura i technika

    Najszybciej zniszczymy wełnianą odzież piorąc ją w nieodpowiedniej temperaturze. Jeśli woda będzie zbyt ciepła, nasza odzież skurczy się nieodwracalnie. Idealna temperatura wody używanej do prania wełnianych tkanin wynosi między 20 a 30 stopni, przy czym lepiej trzymać się tej dolnej granicy. Absolutnie nie wolno też wełnianej odzieży namaczać, gdyż może to prowadzić do rozluźniania i odkształcania włókien. Jaką technikę stosować w praniu wełnianej odzieży? Jeśli pralka posiada specjalny program do prania wełny, możemy śmiało z niego skorzystać. Nie wolno po nim wirować prania, gdyż może to prowadzić do filcowania i zbiegania się tkaniny. Najlepiej napełnić miskę letnią wodą, dodać środka do pielęgnacji wełny, zanurzyć odzież i delikatnie uciskać przez kilka minut. Nie wolno trzeć, czy wykręcać materiału, by nie uszkodzić włókien – samo miarowe ugniatanie w zupełności wystarczy.
    Po wypraniu nie wolno wyżymać ubrania, wyciskać go skręcając. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne wygniecenie nadmiaru wody, takimi samymi ruchami, jakimi praliśmy. Następnie należy rozłożyć sztukę odzieży na suchym ręczniku, na płaskiej powierzchni – wywieszenie obciąży ubranie w dół i bardzo prawdopodobne, że rozciągnie je i odkształci. Możemy powiesić naszą garderobę na wieszaku czy suszarce dopiero wtedy, gdy woda odparuje i będzie lekko wilgotna.
    Wełnianą odzież możemy wyprasować, ale jedynie żelazkiem nagrzanym maksymalnie do 150 stopni – nie zniszczymy włókien, ani nie sprawimy, że odzież zacznie się nienaturalnie błyszczeć. Jeśli jednak pranie i suszenie przeprowadziliśmy właściwie, nie ma ryzyka pomięcia tkaniny czy zmiany fasonu – nasza odzież powinna wyglądać perfekcyjnie!