Ogrodniczki – czy tylko do ogrodu?

Ogrodniczki – czy tylko do ogrodu?

20.11.2022 569

    W poprzednich tekstach opisywaliśmy cechy, jakie powinny posiadać spodnie robocze dla określonych grup zawodowych. Poza odpowiednimi normami, niezbędne są bowiem również dopasowane do specyfiki pracy kieszenie, wzmocnienia, czy techniczne rozwiązania konstrukcyjne. Dziś czas na kolejną porcję porad, jakie spodnie robocze wybrać do swojego zawodu, jednak z perspektywy konkretnego fasonu: ogrodniczek.

Krótka charakterystyka ogrodniczek


    Polska nazwa tych spodni kojarzy się naturalnie z pracami w ogrodzie, czy szeroko pojętym rolnictwie. Historia ogrodniczek sięga jednak XIX wieku, kiedy to francuska rodzina Lafont zaprojektowała spodnie z wysokim przodem i szelkami jako idealną odzież roboczą. Już na początku XX wieku właśnie ten fason zdominował wszystkie zawody, a o jego popularności stanowiły przede wszystkim praktyczne kieszenie na śliniaku, a także szelki zapobiegające przesuwaniu się i opadaniu spodni w trakcie pracy. Z biegiem lat i rozwojem technologii zaczęto używać do ich produkcji materiałów elastycznych, zabezpieczać kolana wzmocnieniami, czy też dostosowywać do norm bezpieczeństwa, tj. wytwarzać z materiałów niepalnych, łatwych w czyszczeniu i konserwacji, bądź pokrywać odpowiednimi taśmami refleksyjnymi.

Komu polecić ogrodniczki?


    Dziś ogrodniczki faktycznie doskonale sprawdzają się w pracach z roślinami czy zwierzętami, bowiem poza wyżej wymienionymi zaletami dodatkowo chronią koszulę czy podkoszulek zakładany pod nie. Dokładnie z tego samego powodu są często wybierane przez mechaników samochodowych i maszynowych, ale niebanalną zaletą są dla nich też szelki: wjeżdżając pod samochód lub wczołgując się w trudno dostępne miejsce, nie ryzykują obsuwania się pasa spodni i zjeżdżania ich w czasie pracy.
    Dla wszystkich pracowników drogowych polecić można ogrodniczki z taśmami odblaskowymi, w normalizowanych kolorach ostrzegawczych. Wyjątkowo dobrze sprawdzą się one w chłodne dni, gdyż zapewniają dodatkową ochronę cieplną tułowia, a także chronią pas przed przewianiem, a bluzy i bieliznę utrzymują w jednym miejscu, przy ciele.
    Spodnie te świetnie będą pasować wszystkim osobom o krągłej figurze, gdyż za utrzymanie ich w miejscu odpowiadają szelki, a nie pas. Nie ugniatają zatem brzucha, a także likwidują dylemat, czy nosić spodnie pod nim, czy na nim. Nierzadko ogrodniczki są wyposażone w dodatkową elastyczną gumę w talii, która pozwala im jeszcze lepiej dopasować się do sylwetki w każdej przyjmowanej przez użytkownika pozycji. Nie bez powodu spodnie te często wybierają kobiety w ciąży – nie uciskają brzucha i rozciągają się wraz z powiększającym się ciałem. Z tego fasonu korzysta zatem liczna grupa pulchniejszych budowlańców, monterów, czy instalatorów.

    Od lat kolejne modele ogrodniczek są dodatkowo tuningowane, poprzez wykorzystywanie do ich produkcji nowoczesnych materiałów, które rozciągają się i dopasowują do sylwetki jeszcze lepiej. Posiadają wentylację, specjalne kieszenie narzędziowe, również specjalnie podpinane, kółka do podwieszenia identyfikatora, zapinane kieszenie na nakolanniki i rozmaite przegródki na specjalistyczne narzędzia. Z pewnością przedstawiciel każdej grupy zawodowej będzie dziś w stanie odnaleźć takie ogrodniczki, które najlepiej sprawdzą się w jego pracy.