Odzież robocza dla murarzy

Odzież robocza dla murarzy

23.04.2023 545

    Każdy specjalista pragnie dla siebie najbardziej dopasowanej, komfortowej i funkcjonalnej odzieży roboczej. Dodatkowym atutem jest ochrona ciała, która w wielu zawodach jest absolutnie najważniejsza. W przypadku tytułowych murarzy jest wiele istotnych czynników, które wpływają na poziom przydatności odzieży roboczej. Po pierwsze, odzież ta musi być wytrzymała. Bardzo ważne jest użycie odpowiednich materiałów, które nie ulegną zbyt szybko przetarciu i rozdarciu. Początkowo używano grubej bawełny, która zużywała i wycierała się w naturalny dla tego materiału sposób. Obecnie odciążającym i jednocześnie wzmacniającym materiał włóknem jest sztuczny poliester, który nie tylko dużo mnie waży, ale do tego nie ulega tak łatwo przetarciu czy rozerwaniu.


    Praca murarza to najczęściej praca na zewnątrz, a nawet jeśli stawiane są ściany wewnętrzne, niemal zawsze zapomnieć można o dodatkowym ogrzewaniu. Dlatego ważne jest dopasowanie grubości odzieży i jej właściwości termoochronnych czy przeciwdeszczowych do panujących na budowie warunków atmosferycznych. Również w lecie, odzież musi chronić przed niekorzystnymi warunkami pracy, jednocześnie nie powodując przegrzania.


    Przed czym zatem? Z pewnością przed materiałami budowlanymi i ich wpływem na skórę oraz układ oddechowy. Niezwykle ważne jest zakrywanie skóry rąk i nóg, aby nie miała kontaktu z pyłem i zaprawą, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i niebezpiecznego przesuszenia. Pękająca skóra jest bardziej narażona na wnikanie nierzadko toksycznych substancji zawartych w materiałach budowlanych. Dlatego preferowane są długie nogawki i rękawy, nawet w odzieży letniej. Dobrym rozwiązaniem na upały są spodnie z wywietrznikami, lub odpinanymi nogawkami. Na górę warto założyć bawełnianą, przewiewną koszulę, która nie zatrzyma niekorzystne materiały i substancje.


    Latem chrońcie również głowę, aby nie narazić się na udar słoneczny. Czapka ochroni też wzrok przed nadmiarem światła, a także twarz i głowę przed nieprzyjemnym pyłem budowlanym. W pewien sposób zatrzymuje również spływanie potu na twarz i do oczu.


    Kolejnym istotnym czynnikiem ochronnym są nakolanniki - miękkie poduszki z tworzywa, które umieszcza się w specjalnie dopasowanych kieszeniach zewnętrznych lub wewnętrznych spodni. Chronią one wrażliwe kolana przed uszkodzeniem od podłoża, podczas długotrwałej pracy w pozycji klęczącej. Warto wybierać spodnie wyposażone w takie kieszenie, gdyż praktyka pokazuje, że ten rodzaj nakolanników jest dużo wygodniejszy, niż te zewnętrzne, zakładane na spodnie na opaskach.


    Bardzo ważne jest również to, aby na odzieży nie było bardzo widać brudu. Po pierwsze, nie zawsze można na bieżąco prać odzież wierzchnią. Po drugie, czasy, w których pracownik fizyczny odznaczał się na ulicy niechlujnym wyglądem, bardzo słusznie minęły - każda szanująca się firma dba o dobrej jakości i eleganckiego fasonu odzież dla swoich ekip. Przy murowaniu mamy do czynienia z pyłem, zaprawą, zatem pożądane są barwy dość jasne, odcienie szarości, a nawet bieli, na których pył nie będzie widoczny. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w czapki o jasnych barwach, które nie tylko nie będą się nadmiernie brudzić, ale też dzięki swej kolorystyce ochronią przed ostrym letnim słońcem.


    Ubrania robocze marki Engel spełnią wszelkie wymogi odzieży ochronnej dla murarzy. Dodatkowo występują w bogatej gamie kolorystycznej oraz dużej rozpiętości rozmiarowej, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Odzież ta jest dodatkowo przystosowana do nanoszenia na niej logotypów firmowych, dzięki czemu można idealnie ją spersonalizować.