Odzież antystatyczna – podstawowe właściwości

Odzież antystatyczna – podstawowe właściwości

14.04.2023 1179

Czym jest i dla kogo?

    Odzież antystatyczna lub inaczej antyelektrostatyczna to taka, która – jak sama nazwa wskazuje – nie generuje iskier i wyładowań elektrycznych, nie elektryzuje się. Jej podstawowe zadania, według treści Normy EN 1149, to: „brak elektryzowania się w stopniu mogącym spowodować wyładowania z odzieży lub naelektryzowanego od niej ciała człowieka, wywołującego zapłon atmosfery wybuchowej” oraz „zapobieganie niebezpiecznym wyładowaniom ze spodnich warstw odzieży”. Jest to niezwykle ważne wszędzie tam, gdzie następuje ryzyko zapłonu od iskry, wybuchu, lub wystąpienia zjawiska elektrycznego mogącego powodować uszkodzenia. Odzież ta powszechnie stosowana jest więc w rafineriach, na stacjach benzynowych, w stoczniach, hutach, zakładach produkujących elektronikę, czy w transporcie paliw ciekłych i gazowych.

Jak powinna wyglądać odpowiednia odzież antystatyczna?

    Norma 1149-5 określa dokładnie wymagania konstrukcyjne odzieży antystatycznej i instrukcję odpowiedniego użytkowania, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy. A zatem odzież antystatyczna zapewniać ma dokładne pokrycie sylwetki użytkownika, wraz z ewentualną odzieżą spodnią – sylwetka zakryta ma być również w czasie poruszania się, schylania, podnoszenia przedmiotów. Jednocześnie krój ma obowiązek zapewnić pełną swobodę ruchów. Wszelkie zamki, guziki, ściągacze czy inne elementy muszą koniecznie być zakryte, ochronione odpowiednim materiałem przed ewentualnym źródłem zagrożenia.
    Jaki zatem to materiał? Skład materiału antystatycznego najczęściej stanowi bawełna, występująca w tkaninie w ilości 99%. Jej uzupełnieniem jest  włókno węglowe, tak zwany Karbon. Połączenie obydwu tych włókien sprawia, że wystąpienie ryzyka zapłonu maleje niemal do zera, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom oraz infrastrukturze, w jakiej wykonują pracę. Jednakże od pewnego czasu pojawiają się materiały wykonane z tworzyw sztucznych, powstałych dzięki nowoczesnej technologii, które również posiadają właściwości antystatyczne. To specjalne tworzywa, odporne nie tylko na elektryzowanie, izolujące, ale nawet włókna niepalne, które mogą być dodawane do odzieży dla spawaczy.
    Dodatkowym wymogiem jest, aby każdy element odzieży antystatycznej wyposażony został w odpowiedni emblemat, poświadczający spełnianie normy. Bardzo istotna jest też metka ze składem materiału, a także instrukcja prania i konserwacji zamieszczona na niej. Powinno to zapobiegać niszczeniu właściwości odzieży poprzez nieodpowiednią pielęgnację. Producenci są też zobowiązani do określenia, ile prań przetrwają ubrania w pełni swoich właściwości – zapobiega to użytkowaniu do pracy odzieży o osłabionych włóknach, które już nie spełniają norm.

Przykład odzieży antystatycznej

    W swojej ofercie posiadamy liczne modele marki Engel, które spełniają wyśrubowane wymogi normy 1149-5. Są to na przykład pełne kombinezony, z długimi rękawami i nogawkami, pokrywające całe ciało, jak na przykład model 4284-172 – jest on przykładem użycia materiałów sztucznych, które wspaniale odpowiadają właściwościom antystatycznym. Poliamid i modakryl,  obok włókna karbonowego i naturalnej bawełny, zapewniają doskonałą ochronę ciała, a także pełną swobodę ruchów, elastyczność odzieży, dopasowanie do sylwetki i wytrzymałość materiału na przerwania, przetarcia, drobne uszkodzenia.
    Z innego rodzaju tkaniny wykonane są spodnie ostrzegawcze, model 2235-835, które spełniają poza normą 1149-5 również normy EN ISO 20471 odzieży ostrzegawczej, czy też normy odzieży ogniotrwałej i odpornej na środki chemiczne. W skład materiału, poza włóknem antystatycznym, nie wchodzi tym razem w ogóle bawełna, a wyłącznie poliester, modakryl, wiskoza, włókno karbonowe, oraz nowoczesny rodzaj polimeru o licznych właściwościach stosowanych w branży tekstylnej – aramid.
    Ostatnim przykładem, jaki dziś chcemy zaprezentować, jest koszula 7005-150, która uszyta została z modakrylu, bawełny i aż 3% włókna karbonowego, tkaniny o bardzo niskiej gramaturze i jednocześnie świetnej wytrzymałości i elastyczności, zapewnionej przez rip-stop – rodzaj siateczki, która zapobiega rozdarciom i nadaje materiałowi rozciągliwości.
    Każdy z tych elementów posiada zakryte zamki, guziki, kieszonki, wszystkie elementy są odpowiednio schowane pod warstwą antystatycznego materiału, aby nie reagować ze źródłem zagrożenia. W ostateczności, guziki mogą być pokryte (obciągnięte) materiałem, lub wykonane z trudnopalnych materiałów lub tworzyw.