Ochrona odzieży myśliwskiej

Ochrona odzieży myśliwskiej

01.12.2022 101

Zarówno buty jak i ubrania myśliwskie, jeśli szukamy tych dobrej jakości, potrafią kosztować bardzo dużo. Wynika to z wykorzystanych do ich produkcji wysokiej klasy materiałów, skór, membran i technologii. Ich producenci prześcigają się w opracowywaniu materiałów, które będą odporne na najbardziej niekorzystne warunki: deszcz, śnieg, wiatr, mróz, upał, a także brud, błoto, czy bujną roślinność, która może uszkodzić włókna. Pokrywają materiały powłokami z impregnatów czy teflonu, które mają przedłużać ich życie i chronić estetyczny wygląd oraz wyjątkowe właściwości, jak oddychalność lub wodoodporność. Czasem jednak okoliczności łowów są na tyle ekstremalne, że każda profilaktyka zawodzi i trzeba zastosować coś więcej – wtedy z pomocą obuwiu i spodniom myśliwskim przychodzą stare, dobre stuptuty.

Marsupio Mar-Tex MAXIMO 1


Na pierwszy ogień weźmy stuptuty ochronne MAXIMO 1, wykonane z bardzo wytrzymałego materiału Mar-Tex. Materiał ten to mocny poliester, spleciony w technologii rip-stop, to jest z charakterystyczną wzmacnianą kratą, która chroni przed rozdarciami i zaciągnięciami materiału w trudnym terenie. Dodatkową zaletą jest niska waga oraz łatwość konserwacji: w większości wystarczy jedynie przetrzeć materiał mokrą szmatką lub gąbką, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń łatwo pierze się go w pralce, w niskiej temperaturze.
Stuptuty MAXIMO 1 zakładane są w prosty sposób, dzięki zapięciu na zamek na przedzie. Posiadają stalowe linki mocujące pod podeszwą, oraz komplet zapasowy, w razie zgubienia lub zniszczenia.

Marsupio Suede MAXIMO


Drugim rodzajem są stuptuty MAXIMO, wykonane z materiału typu suede - imitacji zamszu, znacznie lżejszej i łatwiejszej w konserwacji niż tradycyjna skóra. Fason wygląda dokładnie jak we wcześniejszym modelu, posiada zamek błyskawiczny, zaczep o sznurowadła na przedzie, zapasowe linki mocujące pod podeszwą, oraz regulowany „kołnierz” ze ściągaczem, zapobiegający wnikaniu zabrudzeń do wnętrza. Materiał suede jest cichszy od Mar-Tex - z uwagi na swoją fakturę nie szeleści i nie wydaje dźwięków przy poruszaniu się. Jest równie łatwy w czyszczeniu, lekki i dodatkowo nadaje stylowego sznytu, swoim wyglądem nawiązując do myśliwskiej klasyki.

Obydwa komplety występują w dwóch rozmiarach:
- rozmiar M: wysokość 38 cm - maksymalny obwód 48 cm
- rozmiar L: wysokość 43 cm - maksymalny obwód 56 cm

Pozwala to na jak najlepsze dobranie osłony dla swoich nóg, spodni i butów. Dodatkowym atutem są ściągacze u góry getrów, które pozwalają zawiązać górny brzeg ciasno, zapobiegając tym samym wsypywaniu się ściółki, śniegu, czy wlewaniu wody do wnętrza. Zarówno stalowe linki, jak i zaczep o sznurowadła gwarantują stabilne utrzymywanie się ochraniaczy na łydce, a co za tym idzie, bardzo skuteczną osłonę przed wszelkimi zabrudzeniami, wodą, śniegiem, błotem, liśćmi czy drobnymi kamykami - słowem, przed wszystkim, co mogłoby dostać się do obuwia lub na spodnie i uprzykrzyć wypad do lasu czy w pola.