Najstarszy materiał używany przez ludzkość – naturalna skóra

Najstarszy materiał używany przez ludzkość – naturalna skóra

08.11.2021 43

    Pierwsze używane przez ludzi okrycia, będące zalążkiem odzieży, wykonywane były ze skór zwierzęcych. Wpierw skóry były niewyprawiane, usuwano jedynie resztki tkanek, które mogły się psuć i gnić. Dla komfortu noszenia, nadania miękkości, trwałości i lepszej użytkowości ludzie opracowali proces garbowania skóry. Wpierw używano naturalnych składników, by w końcu wspomóc się chemikaliami i maksymalnie przyspieszyć oraz ułatwić całą procedurę obróbki surowca. Nauczono się farbowania skór, tłoczenia, nadawania im określonych faktury, impregnacji, oraz odpowiedniej pielęgnacji, która przedłuża trwałość wykonanej w niej odzieży. Zatem jakie są właściwości odzieży ze skóry, z punktu widzenia aktywnego myśliwego? Czy skórzana odzież myśliwska ma sens? Sprawdźmy to!


Właściwości skórzanej odzieży


    Pierwsza i najważniejsza cecha skóry, to jej naturalne pochodzenie. Jest to materiał pochodzący z hodowlanych zwierząt, najczęściej bydła, trzody i owiec, niejako bardzo atrakcyjny odpad przemysłu mięsnego. Skórzana odzież praktycznie  nie wywołuje alergii (jeśli nie jest pokryta chemicznymi preparatami), doskonale oddycha i pracuje na ciele, dopasowując się w trakcie noszenia do użytkownika. W odzieży terenowej wykorzystuje się ją do ochrony przed roślinnością (kolce, drobne smagające gałązki, haczące ciernie), gdyż jest odporna na wszelkie „zaczepki” z jej strony – dzięki gładkiej powierzchni. Ta sama gładka powierzchnia chroni przed wodą i wilgocią, szczególnie, gdy skórę zaimpregnujemy tłuszczem. Chociaż moczenie i pranie odzieży skórzanej nie wchodzi w grę, gdyż długotrwała ekspozycja na wodę oraz detergenty zniszczy ją, to skórzana odzież w deszczu lub podmokłym terenie będzie działać jak naturalna tarcza. Po użyciu nie zapomnij jej dokładnie wytrzeć i wysuszyć, w temperaturze pokojowej i rozłożoną na płasko, aby nie przesuszyć i nie odkształcić garderoby. Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej składować odzież skórzaną w suchym, chłodnym miejscu, gdzie nie będzie narażona na przesuszenie i utratę elastyczności. 

Skórzane spodnie do lasu


    Marka Deerhunter opracowuje stale nowoczesne technologie, korzysta z najnowocześniejszych materiałów, wyznacza trendy i kierunki rozwoju branży tekstylnej. Przy tym wszystkim nie zapomina jednak o naturze, a wręcz hołduje jej i korzysta z jej dobrodziejstw również pod względem materiałów. Co istotne, marka Deerhunter wykorzystuje skórę produkowaną w procesie AZO FREE, czyli bez użycia szkodliwych barwników, wybielaczy i chemikaliów. W ofercie marki znajdziemy zatem skórzane spodnie myśliwskie, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.     Męskie bryczesy Strasbourgh to klasyczne spodnie do wysokich butów, wykonane w całości z bawolej skóry – jedynie podszewka jest z miękkiego poliestru, dla wygody noszenia i zakładania. Grubość skory zapewnia izolację przed chłodem, jednocześnie oddychając i pracując z ciałem podczas poruszania się. Wspaniale sprawdzi się podczas polowania na ptactwo polne, gdy jesienna rosa lub deszcz ściele się na podłożu i roślinności, a myśliwy przemierza wysokie trawy lub pola kukurydzy. Korzysta się wtedy z właściwości hydrofobowych skóry, jednocześnie strojem nawiązując do klasyki brytyjskiej lub austriackiej – skórzane spodnie są elementem tradycyjnego stroju myśliwskiego Austrii i niemieckiej Bawarii, do dziś bardzo chętnie noszonym przez współczesnych „jaegerów”. Elastyczna i jednocześnie trwała skóra gwarantuje wygodne poruszanie się w terenie, oraz ochronę przed zaciągnięciami, zahaczeniami, czy przemoczeniem.


    Damskie spodnie skórzane na polowanie, Lady Paris, to mieszanka najwyższej jakości skory bawolej oraz elastycznego materiału, składającego się głównie z bawełny, z domieszką poliestru i elastanu zapewniającego lekkość oraz rozciągliwość. Wstawki materiałowe umieszczono w takich miejscach, w których odpowiadają one za maksymalne ułatwienie poruszania się, zginania nóg, wykonywania energicznych i szybkich ruchów. Doskonale sprawdzą się w trudnym terenie, gdzie skóra ochroni przed ewentualnymi uszkodzeniami materiału, a elastyczna mieszanka ułatwi poruszanie się i przedzieranie. Połączenie dwóch materiałów sprawia, że spodnie są lżejsze, niż gdyby były wykonane wyłącznie ze skóry. Dzięki temu posłużą równie dobrze jako spodnie outdoorowe, do górskich wycieczek i leśnych wędrówek.