Najlepsze skarpety na zimę

Najlepsze skarpety na zimę

20.10.2022 124

  Jednym z najpopularniejszych zimowych prezentów, kiedy nie mamy czasu albo pomysłu, lub szukamy czegoś bardzo niezobowiązującego i symbolicznego, są skarpety. Niegdyś nawet trochę wyśmiewane, dziś powoli stają się towarem pożądanym: po pierwsze, ich producenci stawiają coraz większy nacisk na oryginalność i bogactwo wzorów, co sprawia, że skarpety można dopasować do zainteresowań lub osobowości obdarowywanego. Po drugiej, dobrej jakości skarpety kosztują niemałe kwoty, zatem z tym większa wdzięcznością każdy obdarowany przyjmie je, jako nie tylko wartościowy prezent, ale odciążenie dla swego portfela. Czym zatem kierować się przy wyborze skarpet do zadań specjalnych, które obdarowany przyjmie z radością? Przede wszystkim jego zwyczajami, rodzajem uprawianej aktywności i potrzebami! Co innego ucieszy miłośniczkę filmów Woody Allena z wielkiego miasta, a co innego zapalonego wędkarza z podlaskiej nadbiebrzańskiej wioski. Z uwagi na obszar naszych własnych zainteresowań, dziś skupimy się raczej na wyborze dla tego drugiego targetu. Poszukamy bowiem odpowiednich skarpet zimowych dla wszystkich miłośników spędzania czasu w terenie.

Wybór materiału


    Dawniej najbardziej tradycyjne skarpety zimowe kojarzyły się z tymi robionymi na drutach wełnianymi, grubymi i drapiącymi, które ciężko wciągało się na stopy i jeszcze gorzej je zdejmowało. O ile wełna ma mnóstwo pozytywnych stron, o tyle samodzielnie jest materiałem bardzo wymagającym i trudnym, również w noszeniu. Skarpety powinny być elastyczne i dobrze przylegać do stopy, nie powinny również zsuwać się w trakcie noszenia, ponieważ powoduje to dyskomfort oraz może prowadzić do obtarć i uszkodzeń stóp. Elastyczność nadaje również trwałości, bowiem elastyczny materiał nie ulega tak silnym napięciom podczas użytkowania i nie jest tak narażony na przerwanie włókien. Najlepszym materiałem będzie zatem połączenie wełny, tańszego włókna jak akryl lub poliester, oraz elastanu, który zapewni odpowiednią rozciągliwość i trwałość.

Fasony skarpet myśliwskich


    Skarpety zimowe możemy podzielić na krótkie i długie - krótkie sięgają klasycznie kostki, chroniąc stopy obute w półbuty lub niskie trzewiki. Długie skarpety sprawdzają się przy noszeniu wysokich kozaków, oficerek, czy klasycznych kaloszy, zapewniając ochronę cieplną nawet do kolana. Są idealne przy wielogodzinnej aktywności na chłodzie, ale też chronią po prostu nogi powyżej kostki przed ewentualnym ocieraniem skóry przez cholewy butów.
    Skarpety o krótkim fasonie będą idealne do półbutów i niewysokich trzewików. Najważniejsze, by okrywały kostki, dobrze się trzymały na stopie i nie zsuwały podczas użytkowania, co mogłoby doprowadzić do zaziębienia stawów.
    Warto również zwrócić uwagę na to, czy skarpety posiadają dodatkowe wzmocnienia na stopie, ewentualnie grubszy materiał na „podeszwach” - zapewni to nie tylko komfort i wygodę, ale stanowi świetną izolację przed zimnym podłożem.

    Skoro zatem wiecie już, na co zwrócić największą uwagę podczas wybierania dobrych, technicznych skarpet, pozostaje jedynie wybrać odpowiedni rozmiar, fason i kolor, a następnie położyć pakunek pod choinką i obserwować radość obdarowanych.