Leśne prace na wiosnę

Leśne prace na wiosnę

26.03.2023 244

    Wiosna to przebudzenie natury, rozkwit i rozrost, wybuch kwiecia i zieleni. Wszystko zaczyna się zielenić, a nowe pąki i kwiaty pojawiają się w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Aby ten rozrost ukierunkować, opanować jego dzikość i skierować na tory służące człowiekowi, wykonuje się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne - w sadzie, ogrodzie, ale również w lesie.
    Lasy gospodarcze to nie tylko ostoja natury, „dom” dzikiej zwierzyny, ale również najbardziej ekologiczna i samoodnawialna fabryka jednego z podstawowych surowców. Z tego względu od wieków nie jest możliwe pozostawienie lasu całkowicie bez pielęgnacji - choć na świecie są puszczę dziewicze, czyli nietknięte ludzką ręką, to lwia część lasów jest przez człowieka modyfikowana, by uzyskać jak najlepszej jakości produkt, czyli drewno. Przedwiośnie i wiosna to czas, w którym leśnicy wykonują wiele prac, prowadzących do poprawy stanu drzew i całego leśnego systemu.

Szkółka leśna

    Aby zapewnić ciągłość wzrostu i zastępować kolejne pokolenia drzew przeznaczonych na wycinkę, stosuje się nasadzenia. Sadzonki drzew uprawiane są w szkółkach leśnych, gdzie „dorastają” od nasionka do formy mogącej samodzielnie sobie poradzić na otwartej uprawie leśnej. Wykonywane przez leśników prace to grupowanie sadzonek w szkółce, zabezpieczanie przed przeschnięciem, a następnie sadzenie ich w odpowiednio przygotowanej glebie. Bardzo ważne jest ułożenie korzeni przy sadzeniu, aby przyszłe drzewo mogło pobierać wodę z gleby i stabilnie wzrastać.

Porządkowanie i ochrona

    Kolejnym bardzo ważnym etapem wiosennych prac leśnych jest porządkowanie ściółki oraz usuwanie suchych, martwych gałęzi i drzew, aby zminimalizować ryzyko powstania pożaru. Przesuszoną ściółkę grabi się i uprząta również dlatego, by dać miejsce nowej roślinności na wzrost. Usunięcie wszelkich martwych drzew czy ich elementów również robi miejsce niżej rosnącej roślinności, kwiatom, ziółkom, krzewom, które tworzą urozmaicony ekosystem. Bardzo ważne jest również wykonywanie specjalnych pasów przeciwpożarowych, które zatrzymają ewentualny pożar przed rozprzestrzenieniem.
    Wiosna to nie tylko wzrost roślinności, ale wszelkiego życia - leśnicy monitorują zatem lasy pod kątem występowania szkodników. Szukają larw i gąsienic, aby w przypadku ich wykrycia szybko zareagować i zastosować odpowiednią ochronę drzew.

Dobra odzież leśna

    Naturalnie prace porządkowe powinny być wykonywane również w lasach należących do prywatnych właścicieli! O ile leśnicy otrzymują świetnej jakości odzież roboczą, wchodzącą w skład sortów mundurowych, o tyle prywatna osoba sama musi znaleźć dla siebie dobre rozwiązania. Od lat używaną przez polskich leśników marką jest Graff, polska firma słynna z odzieży wędkarskiej i myśliwskiej. Spodnie, bluzy, kurtki i koszule ich produkcji są zaprojektowane z myślą o spełnieniu wymagań profesjonalistów i pasjonatów. Odzież leśna marki Graff charakteryzuje się wygodą, uniwersalnością, a także zastosowaniem technologii nadających jak największą funkcjonalność. Spodnie do lasu model 720 to bardzo klasyczny fason oraz wyjątkowo wygodny materiał - gruba i wytrzymała bawełna połączona z elastanem zapewnia maksymalną swobodę ruchów. Sprawdzą się zarówno do prac fizycznych, jak i wszelkiej terenowej oraz miejskiej aktywności.
     Inną propozycją jest model 708, który również zapewnia wygodę, a dodatkowo posiada  bardzo praktyczne kieszenie boczne. Świetnym dodatkiem do tego modelu spodni będzie kurtka 608, która jest lekka, posiada kaptur chroniący przed deszczem i wiatrem, a także pokryta została apreturą antyinsektową. Wykonana z materiału RS-1500, który jest wyjątkowo odporny na wszelkie zaciągnięcia czy rozdarcia. Liczne kieszenie pomieszczą wszelkie niezbędne drobiazgi, a elastyczne wstawki zapewniają maksymalną swobodę ruchu. W razie wiosennych przymrozków czy chłodu, jako warstwę ocieplającą można zastosować miękką, bardzo wygodną i praktyczną polarową kamizelkę. Sprawdzi się tak pod kurtkę, jak i na koszulę lub bluzę.
    Taki komplet odzieży sprawdzi się z pewnością w każdej leśnej pracy, a dzięki swojej funkcjonalności i uniwersalności, także podczas leśnych wypraw - myśliwskich czy turystycznych.