Konserwacja odzieży roboczej - tkaniny sztuczne

Konserwacja odzieży roboczej - tkaniny sztuczne

21.05.2022 668

Czasy, w których odzież roboczą stanowiły znoszone, stare ubrania, na szczęście minęły bezpowrotnie. Obecnie etyka pracy wymaga, by pracodawca i pracownik dbali o wizerunek swój i firmy, stosując zunifikowaną odzież, zapewniająca odpowiednią ochronę ciała w każdym zawodzie. Zapewnienie przez pracodawcę odzieży firmowej, dostosowanej do warunków pracy, stało się wreszcie dobrym standardem, a w wielu zawodach wręcz obowiązkiem. Wielu pracodawców zapewnia pranie ubrań roboczych we własnym zakresie, nierzadko zlecając to profesjonalistom od konserwacji odzieży BHP. Jeśli jednak musicie lub chcecie samodzielnie zadbać o swoje ubrania robocze, przygotowaliśmy dla Was krotki poradnik: jak dbać o odzież roboczą uszytą z tkanin syntetycznych?

Jakie są zasady prania odzieży roboczej?


Zasada numer jeden - czytamy metki i instrukcje. Każdy producent jest zobligowany do umieszczenia metki informującej o składzie tkanin użytych do produkcji odzieży, oraz o przewidzianych dla niej sposobach konserwacji. W przypadku odzieży specjalistycznej, profesjonalnej, poprawna pielęgnacja jest bardzo istotna, bowiem odpowiada za właściwości ochronne odzieży oraz jej trwałość. Niejednokrotnie poza standardową metką, do produktu dołączona jest instrukcja użytkowania i konserwacji, w której umieszczono szczegółowe zasady prania odzieży roboczej, stosowania płynów do płukania lub wybielaczy, czy tez zalecenia odnoszące się do suszenia.

Czego unikać w pielęgnacji odzieży roboczej?


O ile to tylko możliwe, unikamy prania w ogóle. Nie mówimy tu naturalnie o bawełnianych podkoszulkach, bieliźnie, czy uszytych z materiału z przewagą bawełny bluzach, ale o odzieży wykonanej ze sztucznych tkanin, a szczególnie odzieży ostrzegawczej, z taśmami odblaskowymi. Każdy element posiada określoną przez producenta maksymalną ilość prań, do której producent gwarantuje pełnię właściwości. Jeżeli ubranie nie jest więc przepocone, zabrudzone w sposób nie dający się doczyścić szmatką, staramy sią oczyścić je ręcznie i wywieszać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu - większość sztucznych tkanin uniemożliwia namnażanie się bakterii, zatem przy odpowiednim składowaniu nie grozi nam nieprzyjemny zapach.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest temperatura. Pranie tkanin sztucznych w zbyt wysokiej temperaturze może je nawet zniekształcić, a z całą pewnością osłabia włókna i prowadzi do szybszego wycierania, kulkowania się i rozluźnienia splotu. Zawsze stosujemy się do zaleceń z metki jeśli chodzi o maksymalną temperaturę wody, a jeszcze lepiej, jeśli pierzemy w 10 stopni niższej - obecnie dostępne środki wywabiają zabrudzenia w niskich temperaturach i nie ma sensu przegrzewać włókien bez potrzeby. Zdecydowanie unikamy suszenia w suszarkach bębnowych oraz w bliskiej odległości od źródła ciepłą, jak grzejnik czy kominek - w ten sposób osłabimy tkaninę i przesuszymy włókna.

W czym prać odzież roboczą?


Czego zatem używać do prania ubrań roboczych? Warto sięgnąć po dostępne na rynku profesjonalne produkty, zwłaszcza jeśli w naszej garderobie znajduje się odzież polarowa lub kurtki z membraną oddychającą. Na rynku dostępne są profesjonalne środki do prania odzieży roboczej, które bez problemu można kupić online. Można jednak równie dobrze zaopatrzyć się w detergenty do pielęgnacji odzieży outdoorowej, która przecież posiada w większości te same membrany, oraz uszyta jest z tych samych materiałów, co odzież BHP.
Jeżeli nie macie dostępu do profesjonalnych detergentów, korzystajcie z ogólnodostępnych płynów i kapsułek, przeznaczonych do prania w niskich temperaturach. Zdecydowanie nie używajcie proszków, ponieważ ich drobinki prowadzą do zatykania drobniutkich porów membrany, a także uszkadzają cienkie włókna sztucznych tkanin. Znacznie gorzej też się wypłukują i mogą prowadzić do sztywnienia materiału. Kolejną zmorą odzieży roboczej są płyny do płukania - pod żadnym pozorem nie używajcie ich, jeśli nie chcecie zniszczyć membrany.
Bardzo dobrze jest po zakończonym praniu włączyć ponownie program odwirowania i odpompowania wody - odzież robocza ze sztucznych tkanin nie powinna być rozwieszana, jeśli jest wciąż nasiąknięta woda, bowiem włókna mogą się rozciągnąć pod wpływem ciężaru.

Na koniec warto pamiętać, że zgodnie z polskim kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi samodzielnie piorącemu swoje ubrania robocze - wysokość ustala się na podstawie rachunków za pralnie, lub w formie ryczałtu za wodę, prąd oraz środki piorące.