Jaka bluza ocieplana na polowanie? Szukamy odpowiedzi!

Jaka bluza ocieplana na polowanie? Szukamy odpowiedzi!

27.09.2022 122

Odzieży myśliwskiej na rynku nie brakuje, każdy dziś znajdzie coś odpowiedniego dla swojego gustu, rozmiaru, potrzeb i preferencji. Kiedy jednak szukamy odpowiedzi na pytanie, czego powinniśmy oczekiwać od dobrej bluzy na polowanie, niewielu sprzedawców i producentów chce podzielić się z nami tą wiedzą. Z uwagi na sezon, w tym tekście skupimy się na bluzach ocieplanych – zimowych warstwach dodatkowych, zapewniających odpowiednią termoizolację i wsparcie dla zimowych kurtek.

Czy bluza ocieplana powinna być gruba?


    Pamiętając dawne czasy i naturalne materiały, jak wełna, futro, czy kożuch, zimowa odzież do dziś kojarzy nam się z grubą warstwą. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i opracowaniu sztucznych materiałów o niezwykłych właściwościach grzewczych, możemy cieszyć się dziś znacznie odchudzoną garderobą zimową. Przy wyborze idealnej bluzy ocieplanej kierujmy się raczej właściwościami materiału, nie zaś jego grubością. Różne materiały polimerowe mają zdolność magazynowania ciepła oraz są wiatroszczelne, co pozwala na osiąganie niewielkich rozmiarów wytworzonych z nich ubrań, przy jednoczesnej maksymalnej ochronie przed chłodem. Wybierając odzież na polowanie, należy kierować się jej zdolnościami do termoizolacji, nie zaś grubością.

Jakie funkcje ma mieć bluza ocieplana?


    Dla każdej aktywności w terenie niezwykle ważna jest swoboda ruchów, a w trakcie polowania jest jedną z podstaw sukcesu. Łączy się to niejako z poprzednim akapitem, bowiem grube bluzy, swetry czy kurtki grubości pierzyny będą blokować ramiona i uniemożliwiać właściwe dostawienie kolby broni do ramienia w czasie strzału. Bluza powinna być zatem odpowiednio cienka, dobrze przylegać do ciała i bielizny pod spodem, oraz być bardzo elastyczna, aby nie trzymać ramion i tułowia w uścisku. Obecnie odzież myśliwską i outdoorową rewolucjonizuje technologia 2-way i 4-way-stretch, która zapewnia rozciągliwość materii w dwie lub aż cztery strony. Dzięki temu odzież zachowuje się jak druga skóra i podąża za ciałem użytkownika.
    Kolejne istotne funkcje to odpowiednia oddychalność materiału. W czasie polowania niejednokrotnie wędruje się przez bardzo trudny teren, wspina, przedziera przez zarośla i śniegi, łatwo byłoby zatem przegrzać się lub zapocić. W momencie odpoczynku groziłoby to wychłodzeniem i zaziębieniem, a to ostatnia rzecz, o jakiej marzy aktywny myśliwy. Bluza musi zatem odprowadzać za bielizną nadmiar potu i nie dopuszczać do przepocenia, błyskawicznie wysychać, lub podawać tę wilgoć do kurtki, najlepiej wyposażonej w membranę. Zwracajmy uwagę, czy producent zaopatrzył swój asortyment w technologię Quick Dry, lub podobną, która zapewnia błyskawiczne wysychanie materiału. Unikajmy odzieży bawełnianej, która nie posiada takich właściwości – dużo lepiej bluzy z bawełną sprawdzą się wiosną i latem, gdy nie trzeba aż tak chronić się przed przemarznięciem.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając bluzę ocieplaną?


    Wszelkie dodatkowe funkcje będą tylko zaletami: kieszenie w ocieplanych bluzach pozwolą na przenoszenie niezbędnych drobiazgów, a wysoki kołnierzyk lub kaptur w nich zapewni ochronę karkowi i tyłowi głowy, które nie będą zasłonięte przez czapkę. Wiele nowoczesnych ocieplanych bluz ma wywietrzniki pod pachami, które rozpina się w czasie wymagającej wędrówki, aby na bieżąco wentylować się w czasie wysiłku. Niektóre posiadają przedłużone rękawy z otworem na kciuk, pozwalające na ochronę nadgarstków i dłoni przed mrozem, podczas gdy nie chcemy korzystać z rękawic. Ważne są ściągacze na nadgarstkach i u dołu bluzy, które dopasowują odzież do sylwetki i zapobiegają podwijaniu się i przewianiu. Fajną funkcją jest też impregnacja materiału srebrem, które zapobiega namnażaniu się bakterii i niweluje brzydki zapach, nawet po intensywnym wysiłku. Doskonale sprawdza się to w polowaniach z podchodu oraz myślistwie łuczniczym.