Bezpieczeństwo na polowaniu zbiorowym – cz. I

Bezpieczeństwo na polowaniu zbiorowym – cz. I

20.08.2022 379

    Sezon polowań zbiorowych rozpoczyna się od polowań na ptactwo wodne, to jest 1 września. Od lat myśliwi zobowiązani są przepisami prawa do posiadania w trakcie każdego zbiorowego polowania elementów ostrzegawczych – jaskrawych części ubrania, lub pasów, opasek, kamizelek czy widocznych z daleka aplikacji na odzieży, aby odznaczać się w terenie i pozostawać widocznymi dla innych uczestników polowania. Ma to naturalnie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim myśliwym podczas wspólnych łowów i uchronić przed wypadkami. Pamiętając pierwsze sezony po wprowadzeniu tego przepisu, musimy przyznać, iż obecnie myśliwi przestali obawiać się barw ostrzegawczych i chętnie je przywdziewają, czym ożywiają myśliwską modę. Początkowo wielu obawiało się, że staną się zbyt widoczni dla zwierzyny, lub będą wyglądać w lesie jak robotnicy drogowi i wzbudzać sensację – kiedy jednak nic z tego nie znalazło potwierdzenia w rzeczywistości, na rynku pojawiły się ubrania w odcieniach jaskrawej czerwieni, żółci, zieleni, czy nawet różu. Chcielibyśmy zatem zaproponować Wam rozmaite elementy odzieży, które pozwolą Wam nie tylko pozostać widocznym, ale też modnym, eleganckim, a także posiadają wiele interesujących i praktycznych funkcji. Zacznijmy zatem od głowy.

Nakrycia głowy


    Marka Deerhunter posiada w swojej ofercie nakrycia głowy dla każdego myśliwego: znajdziemy zatem czapki z daszkiem w barwie ostrzegawczej, zarówno siatkowe na upalne dni, jak i z grubej bawełny typu canvas, dobre na jesienną porę. Kapelusze z odwracanym otokiem lub czaszą, są wyjątkowo uniwersalne – można je nosić na zbiorówce, odwracając pomarańczowym kolorem na zewnątrz, lub na uroczystościach myśliwskich, czy w czasie samotnych leśnych wypraw, gdy są w jednolitym kolorze. Dodatkowo kapelusze Deerhunter wyposażone są w membrany oddychające i wodoodporne, zatem stanowią nie tylko elegancki dodatek, ale realną, bardzo skuteczną ochronę przed jesiennymi deszczami.
    Bardzo atrakcyjną nowością w ofercie duńskiej marki jest pomarańczowy kaszkiet, występujący w kamuflażu Realtree Edge Orange. W oku zwierzyny będzie on wtapiał się doskonale w otoczenie, za sprawą roślinnych motywów zawartych we wzorze, zaś dla myśliwych, naganiaczy i postronnych spacerowiczów będzie z daleka doskonale widoczny. Nie bez znaczenia pozostaje klasyczny fason, przywodzący na myśl brytyjskich dżentelmenów polujących na bażanty i kuropatwy. Kaszkiet Deerhunter Flat Cap będzie stanowił wyjątkowe uzupełnienie eleganckiej stylizacji, zwłaszcza z okazji uroczystych polowań zakończonych myśliwską biesiadą.

Bluzy polarowe myśliwskie


    Pierwsze zbiorowe polowania odbywają się jeszcze w letniej, dość ciepłej aurze. Na taką okazję wprost idealne są bluzy polarowe, które obecnie posiadają wszelkie funkcje tradycyjnych kurtek, będąc jednocześnie lekkie, elastyczne i niezwykle ciche. Wczesną jesienią nie potrzeba jeszcze tak grubej izolacji cieplnej, zaś liczne kieszenie, mankiety i kołnierze ze ściągaczami, a nawet membrany oddychające i wodoodporne, nadają współczesnym bluzom wszystkich niezbędnych funkcji odzieży wierzchniej. Niektóre występują w całości w kolorach ostrzegawczych, inne posiadają tylko jaskrawe elementy. Natomiast z doświadczenia wiemy, że największym powodzeniem cieszą się bluzy dwustronne, których jedna strona jest w zieleni lub brązie, a druga w barwach ostrzegawczych. Przykładem takiej bluzy jest model Gamekeeper, wyposażony w system praktycznych kieszeni, a także membranę Deerhunter Stormliner®. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem bluzę można wykorzystać do polowań zbiorowych, indywidualnych, a także w czasie górskich wypraw, gdy dobra widoczność również świetnie się przydaje, szczególnie w trudnym terenie i warunkach.

W kolejnym tekście przedstawimy Wam inne propozycje na tegoroczny sezon polowań zbiorowych, abyście zawsze byli w lesie widoczni, oraz zabezpieczeni przed wszelkimi niedogodnościami jesiennej i zimowej aury.